5 Mart 2018 Pazartesi

Takı Tasarım Kursu Manifestom

Nazo Tasarım Takı Tasarım Kursu
Sevgili Nazo tasarım takipçileri,

Bundan böyle Nazo tasarım,  yeni site ile yoluna devam edecek. İnternet üzerinde yayına başladığım 2007'den beri, 11 sene boyunca ürettiğim 2350 sayfadan fazla yanının bulunduğu eski versiyonlara buradan ve buradan ayrı, ayrı ulaşabilirsiniz, bunlar oldukları şekliyle yayında kalacaklar.

Bu yeniliğin nedenini sizlere kısaca aktarmak istiyorum.  Benim vizyonumu, beni yakından tanıyanlar çok iyi bilirler,  sizlere her zaman takı tasarımı konusundaki bilgi ve birikimleri hiç bir şekilde, hiç bir bilgiyi gizlemeden aktarmak ve sizlerinde edindiğiniz bu bilgiler doğrultusunda tasarladığınız takıları gerek kendiniz kullanarak, gerek yapıp satarak bütçenize katkıda bulunmanızı sağlamak. Bu vizyon doğrultusunda bu projemi hayata geçirme kararı aldım. Böylece sizlere daha yakın olabileceğim, mesafeleri sorun olmaktan çıkarıp her zaman çalışma masanızda, önünüzde yararlanabileceğiniz bir kaynağın bulunmasını sağlayacağım. Bu güne kadar edindiğim bilgi ve birikimlerimi, hazırlayacağım videolar sayesinde, sizlerin anlayabileceğiniz en açık şekilde, sizlere aktarmaya çalışacağım. Zaten bu amaç doğrultusunda 2009 senesinde oluşturduğum YouTube.com/NazoDesign kanalımı aktif olarak bu yayınlar için kullanmaya başlıyorum. Arzu ederseniz kanala abone olarak, yayına çıkacağım videolardan, yayınlandığı anda haberdar olabilirsiniz.

Bu projeyi neden bu kadar geç hayata geçirdiğime gelince. Zaman buradaki en büyük faktördü. Bu işi hakkı ile yapabilmem için, gerçek anlamda bu işe zaman ayırmam gerekiyordu. Gerek takıyı yaparken çekeceğim videolar ve bu videoların kalitesinin en üst seviyede olması için gereken teknik alt yapı, gerekse çekim sonrası videoların düzenlenmesi, montajı ve yayına çıkılması ciddi anlamda zaman alan işler. Örneklemek gerekirse videonun çekim süresini, çalışacağım takının zorluk derecesi belirliyor, bu bazen bir kaç hafta sürebiliyor, bunun ardından videonun işlenmesi ve yayına çıkılması yaklaşık olarak yirmi dört saat süren bir zaman alıyor. Aynı zamanda bu projenin devamlılığını sağlayarak, bana güvenen sizleri yarı yolda bırakmamam gerekiyordu.

Bu projedeki çıkış noktama gelecek olursam. Ben sürekli olarak kaynakları araştırarak, kendi bildiklerimin üzerine bir şeyler koymaya çalışıyorum. Bu süreçte, kaynakların zor ulaşılabilir olduğu izlenimini edindim. Çoğu kere insanların bilgilerini kendilerine saklamayı tercih ettiğine şahit oldum. Öyle bir şey yapmalıydım ki, konu ile ilgilenen insanlara bilgi ve birikimleri aktarmalıyım, bu aktarımı yaparken insanlar bana maddi bir bedel ödemek zorunda kalmasın, benim bildiklerime kolayca ulaşabilsin. Çünkü ben bu güne kadar hiç bir öğrencimden, benden aldığı bilgi karşılığında ücret talep etmedim.

Farkındayım, çoğunuzun alışık olmadığı şeylerden bahsediyorum. Zaman içinde benim vizyonuma alışacaksınız. Çok güzel işler ortaya çıkaracağız.  Beni tanımayan çoğu kişi şu soruyu soruyor olabilir. Benim bu işten kazancım ne?  Bu sorunun bende tek bir cevabı var. Kullandığım logoya bakın, aşina olanlar, o el yazısı karakterinin kimi ait olduğunu fark ederler. Onun amacı ne idi ise, benimde amacım o. Ben kendimi bir eğitmen olarak görüyorum ve onun gösterdiği yoldan yürüyorum. Onun gösterdiği yoldan yürüyen eğitmenleri anlatmak için çok uzun yazmak gerekiyor. Onun yerine, ben size başka bir tavsiyede bulunacağım. Çünkü ben kendi vizyonumu onun kadar güzel anlatamam. Alışveriş merkezine gittiğinizde bir kitapçıya girin ve bir ilk okul öğretmeni olan Ahmet Naç'ın Gölge isimli kitabını bulun, arkasını çevirip okuyun, size tavsiyem, kitabı satın alıp tamamını okumanız yönünde, size çok şey katacağına eminim. Vaktiniz varsa 20 dakika süren TED konuşmasını da izleyebilirsiniz.

Hayata geçirdiğim bu proje için sizin yapmanız gerekenlere gelince. Takı yapma sevdalısı sizlerin, İnternet'e bağlı telefon, tablet, bilgisayar ve yeni nesil televizyon gibi cihazlarla YouTube.com/NazoDesign kanalıma ulaşıp, hoşlandığınız tasarımı çalışmak. Bu arada kanalda her videonun altında bulunan yorumlar bölümünden benim ile iletişimde olabilirsiniz. Yapacağınız her öneriyi dikkate alacağımı bilmenizi istiyorum. Bazen sizin için basit olan bir ayrıntı, projenin daha da gelişmesine katkı sağlayabilir. Yine örneklemek gerekirse, işitme engelli bir takipçim ile yaptığım bir diyalog sonrası, yayınlayacağım tüm videoları Türkçe alt yazılarını hazırlayarak yayına çıkma kararı aldım. Belki zaman içinde özveride bulunup zaman ayıracak takipçiler ile bu videolar başka dillere de çevrilir, her videoda bu özelliği açarak yayına koyuyorum.  Bu projenin sürekliliğini hep birlikte sağlayacağız.

Nazo kubbenin nasıl yapıldığını sizlere anlatarak projenin ilk videosunu 30 Ocak 2018 tarihinde yayınladım. Bu vesile ile Nazo örgü hakkında sizlere bir kaç şey aktarmak istiyorum.

Prof. Dr. Üstün Dökmen küçük şeyler serisinin ikinci kitabında yaşamı, Ravel'in Bolero'suna benzetir. Bende bunu okuduğumda Nazo örgüyü Ravel'in Bolero'su ile özdeşleştirdim. Bolero'da eserin başında trampet çalmaya başlar ve eser boyunca aynı melodiyi tekrarlar. Fakat trampet melodiyi her tekrarında, yeni bir enstrüman eserin icrasına katılır ve eserin sonunda bütün enstrümanlar, trampetin çaldığı o ilk melodiyi çalıp kükreyerek eseri muhteşem bir finalle sonlandırır. Ben bu trampeti 2004 yılında çalmaya başladım, o zamanlar yanımda bir kaç arkadaşım vardı, sizler zaman içinde Nazo örgüyü öğrenip çalışarak ve yeni, yeni tasarımlar ortaya çıkararak bu eserin birer enstrümanı oldunuz.  Orkestra sürekli büyüyor, melodinin sesi sürekli yükseliyor. Bolero, çalan orkestranın yorumuna bağlı olarak yaklaşık 15 dakikalık bir eser, ama Nazo örgü'nün yolu çok uzun.

Sevilerimle,
Nazife ARPACI
Nazo tasarım®

1 yorum:

  1. Bilgi birikimlerinizi bizlerle paylastiginiz icin cok tesekkur ederim hocam. Diger videolarinizi da sabirsizlikla bekliyoruz.

    YanıtlaSil

Köstebek kolye ucu

Arkadaşlar bu çalışmamızda bir kolye ucu yapacağız ben buna köstebek ismini verdim. Bu çalışma oldukça kolay olmasına rağmen zaman alan bi...